اپلیکیشن خوب چیست؟

اپلیکیشن خوب چیست؟

شاید یکی از مهم ترین سوالاتی که تولیدکنندگان و کاربران اپلیکیشن با آن درگیر می باشند این باشد که:

اپلیکیشن خوب چیست ؟ و یک اپلیکیشن خوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟
در رابطه با این سوال باید مواردی را با یکدیگر بررسی کنیم:

موارد مهم در بررسی اپلیکیشن ها:

1-    اپلیکیشن برای برطرف کردن چه موضوعی ساخته شده است؟

باید در نظر داشت که اولا کاربر متقاضی استفاده از اپلیکیشن چه شخصی و در چه جایگاه اجتماعی می باشد و ثانیا این اپلیکیشن چه کمکی به وی می کند به عنوان مثال طراحی یک اپلیکیشن بازی با یک اپلیکیشن قروشگاهی ، که هم گروه مخاطبین مختلفی دارد و هم کاربری متفاوت ، باید کاملا متفاوت باشد. در طراحی اپلیکیشن خوب بازی باید از الگوهای گرافیکی و رنگ بندی متنوع و درعین حال مفهمومی استفاده کرد اما در اپلیکیشن فروشگاهی خوب می بایست از تم های رسمی و دارای تنوع  بخش بندی اما در عین حال داری راحتی در استفاده استفاده نمود.

2-    حجم مناسب

اپلیکیشنی مناسب است که دارای حجم معقولی باشد. هرچه حجم برنامه بالاتر رود سرعت اجرای آن ناخودآگاه کم میشود. اگر حجم فایل اجرایی اپلیکیشن کم باشد کاربر برای دانلود آن بیشتر ترغیب می‌شود و احتمالاً برای مدت طولانی‌تری از آن استفاده می‌کند. به طور کلی هنگامی که دستگاه با کمبود حافظه مواجه شود، کاربر ابتدا برنامه‌های غیرضروری و با حجم زیاد را حذف خواهد کرد.

3-    تناسب دسترسی‌ها و امکانات

یکی از نکات مهم در تولید اپلیکیشن خوب، تناسب دسترسی و امکانات آن است.

یعنی چه؟

مثلا فرض کنید شما در برنامه خود امکان تماس قرار نداده اید، اما از کاربر مشخصات فردی و شماره تماس مطالبه می نمائید که قطعا کابران به شما اعتماد نخواهند کرد و اطلاعات شخصی و تماس خود را دراختیار شما قرار نخواهند داد؛ باید در نظر داشته باشید برای جلب اعتماد کاربر می بایست شفاف عمل نمائید.

4-    آیکن و اسم اپلیکیشن

مورد دیگری که باید توجه کرد آیکن و اسمی است که برای اپلیکیشن قرار می دهیم. اپلیکیشن در صورتی قابل قبول خواهد بود که آیکن و اسم آن نشان دهنده محتوی آن نیز باشد. یعنی اینکه بتوان از روی آیکن محتوی آن را حدس زد.

5-    طراحی رابط کاربری مناسب

یکی از مهم ترین ویژگی های یک اپلیکیشن خوب داشتن رابط کاربری خوب است. باید بتوان به نحوی طراحی را انجام دهیم تا هم دسترسی کاربر برای به دست آوردن اطلاعات خوب باشد و هم بین موضوع و نوع طراحی تناسب وجود داشته باشد. مثلا برای یک اپلیکیشن فروشگاهی برای کالای کودک استفاده از رنگ های مرده و تیره مناسب نمیباشد.

6-    دستگاه‌های قابل اجرا

از دیگر ویژگی یک اپلیکیشن خوب قابل اجرا بودن بر روی دستگاه های مختلف است. برای مثال یک اپلیکیشن اندروید باید بتواند در اکثر موبایل ها با سیستم عامل اندروید نصب شود و کاربرد داشته باشد. گاها دیده میشود یک اپلیکیشن در گوشی های سونی قابل اجرا است و مثلا در اچ تی سی اجرا نمیشود. این مشکل از نقص های یک اپلیکیشن محسوب میشود و نکته منفی است.

7-    مصرف باطری

از دیگر مواردی که باید به آن توجه کرد مصرف باطری است که اپلیکیشن استفاده می کند. هرچه اپلیکیشن مصرف بیشتری ، باطری استفاده کند محبوبیتش کم خواهد شد و احتمالا بیشتر حذف خواهد شد. بنابراین هر اپلیکیشن از لحاظ مصرف انرژی باید کاملاً بهینه باشد.

8-    همکاری با سایر برنامه ها

هر برنامه باید زمانی که وقفه‌ای در اجرای آن به وجود می‌آید،برای مثال هنگام زنگ خوردن گوشی، واکنش مثبتی داشته باشد. اگر حین اجرای برنامه با کاربر تماس گرفته شود، اپلیکیشن باید کنترل گوشی را به شماره‌ گیر بدهد و پس از پایان تماس به طور عادی به کار خود ادامه دهد.

اگر می خواهید یک اپلیکیشن فروشگاهی خوب برای وب سایت ووکامرسی خود داشته باشید، تست رایگان خود را ایجاد کنید. اگر سایت ندارید، ما می توانیم علاوه بر اپلیکیشن، برای شما سایت نیز طراحی کنیم، با ما تماس بگیرید.

اپلیکیشن خوب

نظرتون درمورد این مقاله چیه؟!
fa_IR
WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی اپچار اینجاست تا به سوالات شما پاسخ بده. هر سوالی دارید، بپرسید. در 24 ساعت آینده، در اسرع وقت به شما پاسخ میدیم.
? سلام. چه طوری می تونم کمکت کنم؟