سئو چیست و چرا مهم است؟

سئو چیست؟

سئو یا SEO مخفف Search Engine Optimization یا بهینه سازی موتورهای جستجو است. به معنای انجام اقدامات و فعالیت‌هایی برای بهینه شدن وب‌سایت و کسب رتبه‌ی بالاتر در نتایج گوگل و یا سایر موتورهای جستجو است.

متمرکز بر فعالیت‌هایی است که رتبه سایت را به طور ارگانیک (طبیعی) بالا ببرد. در این مقاله ما به این سوال که «سئو چیست» پاسخ می‌دهیم و به برخی از عوامل تاثیرگذار بر آن اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید.

الگوریتم گوگل

در سئو تلاش می‌شود که وب‌سایت با الگوریتم‌های گوگل سازگار شود تا بتواند رتبه بالاتری را در نتایج جستجو به دست آورد. با اینکه الگوریتم‌های گوگل محرمانه است، و گوگل هیچگاه الگوریتم‌های خود را در دسترس قرار نمی‌دهد، اما سال‌ها فعالیت و تجربه سئوکارها در سراسر جهان باعث شده که برخی از عوامل مهم و موثر در آن مشخص شوند.

این عوامل مهم و موثر ، که در کنار یکدیگر جایگاه و رتبه‌ی سایت شما در موتورهای جستجو را تعیین می‌کنند، به این 2 دسته تقسیم می‌شوند: بهینه‌سازی داخلی و بهینه‌سازی خارجی.

سئو seo

عوامل موثر:

1- بهینه‌سازی داخلی

منظور از بهینه‌سازی داخلی، بهینه‌سازی کلیه عوامل داخلی و صفحات مختلف سایت است. باید بدانید که تمام جوانب فنی سایت شما اهمیت دارند و می‌توانند روی رتبه سئوی آن تاثیر بگذارند. البته اگر از CMS‌های معتبر جهانی، مانند وردپرس، برای طراحی و راه‌اندازی سایت‌تان استفاده کرده‌اید، می‌توانید از نظر فنی آسوده خاطر باشید.

زیرا وردپرس کلیه جوانب فنی که بر این موضوع تاثیرگذارند را در نظر گرفته و در مجموع یک پلتفرم سئو-پسند است.

ساختار، سرعت و محتوای وب‌سایت شما جزو عوامل مهم در سئوی داخلی هستند. بنابراین، سایت شما باید دارای نقشه و sitemap باشد، فایل‌های آن بهینه‌سازی و فشرده‌سازی شده باشند، از cache استفاده شده باشد، و مدام مطالب جدید، مفید و هدفمندی را منتشر کند که باعث جذب کاربران و ماندن آنها در سایت شود.

یک عامل داخلی مهم دیگر این است که وب‌سایت شما برای موبایل هم بهینه‌سازی شده باشد. با توجه به اینکه تعداد بالایی از کاربران بوسیله موبایل از سایت‌ها بازدید می‌کنند، برای گوگل مهم است که کاربر بتواند تجربه کاربری خوبی از سایت شما روی موبایل دریافت کند. بدین ترتیب، طراحی سایت شما باید واکنش‌گرا باشد، و محتوای آن با استاندارهای موبایل مطابقت داشته باشد.

2- بهینه‌سازی خارجی

علاوه بر عوامل داخلی، عوامل دیگری هم وجود دارند که تاثیرگذارند. این عوامل در خارج از سایت وجود دارند و شما، در مقایسه با عوامل داخلی، کنترل کمتری روی آنها می‌توانید داشته باشید. بنابراین تاثیرگذاری بر عوامل خارجی و در کل، بهینه‌سازی خارجی دشوارتر از بهینه‌سازی داخلی است.

مهم‌ترین عامل بهینه‌سازی خارجی، لینک‌سازی است. اگرچه لینک‌سازی داخلی هم در سئو مهم است، اما دریافت لینک از سایت‌های دیگر به سایت‌تان تاثیر بسیار بالایی در سئوی سایت شما دارد. در لینک‌سازی، آنچه مهم است کیفیت لینک نه کمیت آن.

یعنی اگر یک سایت معتبر که هم ترافیک بالایی دارد و هم موضوع آن به موضوع سایت شما مرتبط است به سایت‌تان لینک دهد، ارزش آن لینک در سئو بسیار بیشتر از انبوهی از لینک‌هایی است که از سایت‌های غیرمعروف و غیرمرتبط آمده باشند.

یک عامل بهینه‌سازی خارجی دیگر که اهمیت زیادی در سئو دارد، حجم رقابت در بازار است. در برخی از بازارها، به دلیل رقابت بالایی که بین شرکت‌ها و کسب‌وکارها در اینترنت وجود دارد، کسب رتبه‌ی بالا در گوگل دشوارتر است. اما در برخی از صنایع و بازارهای دیگر، به دلیل اینکه بازیگران عمده‌ای وجود ندارند و رقابت در آن حوزه کم است، کسب رتبه در گوگل راحت‌تر است.

استفاده از ابزار سئو (seo)

اگر به طور جدی می‌خواهید در سئو فعالیت کنید، به ابزارها و نرم‌افزارهای مختلفی نیاز دارید که در تشخیص، تحلیل، و شناسایی فرصت‌ها به شما کمک کنند.

شرکت‌های مختلفی طی سال‌های متمادی در این زمینه فعالیت داشته و تجربه کسب کرده‌اند؛ و سرویس‌های مختلفی را در زمینه بهینه‌سازی محتوا، تحقیق کلمه کلیدی، گزارش هشدارها و خطاهای سایت، وضعیت رقابت، لینک‌سازی، و تحلیل ترافیک ارائه می‌دهند.

در سئو، راه میان‌بر وجود ندارد و برای کسب رتبه به زمان، فعالیت، و استمرار نیاز است. البته برخی روش‌های زود بازده در این مسیر وجود دارند که سعی می‌کنند وانمود کنند که سایت شما بهینه‌سازی شده است تا ربات‌های گوگل را فریب دهند. اما این روش‌ها، که در اصطلاح به آن سئوی کلاه سیاه گفته می‌شود، در دراز مدت به جایگاه سایت آسیب می‌زنند.

تلاش گوگل همواره این است که محتوای مفید و مرتبط را به جستجوکنندگان ارائه دهد، و اگر سایتی با فریب و تقلب به جایگاهی که شایستگی آن را ندارد برسد، به اعتبار گوگل لطمه وارد می‌کند. به همین خاطر، گوگل همواره سعی می‌کند این گونه سایت‌ها را پیدا کند.

و بالاخره، دیر یا زود، دست سایتی که سئوی کلاه سیاه انجام داده برای گوگل رو می‌شود و آن‌گاه جریمه‌های سنگینی در انتظار آن سایت متقلب خواهد بود.

بنابراین، اگر می‌خواهید برای کلمات کلیدی مورد نظرتان رتبه و جایگاه بالایی در صفحات جستجو کسب کنید، باید ابتدا ثابت کنید که بهترین هستید و شایستگی آن جایگاه را دارید.

بهترین باشید
بهترین بودن به این معناست که سایت‌تان از لحاظ فنی عالی باشد، تجربه کاربری خوبی ارائه دهد، امنیت آن بالا باشد، و محتوای دست اول، کاربردی، و جذابی منتشر کند. بنابراین، برای اینکه بهترین باشید باید روی همه عوامل سئو متمرکز شوید، هم عوامل داخلی، و هم عوامل خارجی. و برای این کار باید استراتژی، منابع، و برنامه‌ریزی داشته باشید.

نظرتون درمورد این مقاله چیه؟!
fa_IR
WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی اپچار اینجاست تا به سوالات شما پاسخ بده. هر سوالی دارید، بپرسید. در 24 ساعت آینده، در اسرع وقت به شما پاسخ میدیم.
? سلام. چه طوری می تونم کمکت کنم؟