طراحی آیکون اپلیکیشن موبایل

نکاتی که  برای طراحی آیکون اپلیکیشن تلفن همراه باید رعایت کنید:

امروزه با گسترش اپلیکیشن ها و با طراحی های مختلف،  انتظارات کاربران موبایل از طراحی اپلیکیشن ها بالا رفته است  در صورتی که در همان ثانیه های اول کاربران نتوانند حس خوبی از اپلیکیشن شما دریافت کنند  وفاداری آنها چند ثانیه بیشتر به طول نمی انجامد و با یک کلیک آیکون اپلیکیشن شما را از روی گوشی موبایل خود پاک خواهند کرد.

شما برای ارائه اپلیکیشن در نظر مشتری فقط سه ثانیه فرصت دارید که کاربرد اپ خود را به او معرفی کنید به همین دلیل شما  باید به ظاهراپلیکیشن و انتخاب مناسب آیکون برای اپ اهمیت و توجه ویژه ای داشته باشید.

کاربران هنگامی که در حال یافتن اپلیکیشن برای نیاز خود هستند  اولین چیزی که ازیک اپلیکیشن می بینند آیکون آن می باشدویک آیکون متمایز می تواند نظر کاربران را  در بین صدها آیکون به خود جلب نماید .

برای طراحی اپلیکیشن (ساخت اپلیکیشن) باید دو نکته مد نظر باشد :

1. زیبا بودن :اگر اپ شما یک آیکون زیبا داشته باشد این ذهنیت را در مخاطب ایجاد می کند که بقیه اپلیکیشن هم به خوبی طراحی شده است و دارای تکنولوژی بالا تری نسبت به رقبای خود است.

2.قابلیت تشخیص سریع : که کاربر بتواند بین صدها اپلیکیشن مورد جستجو سریع تشخیص موضوع بدهد.

حال برای رعایت این دو نکته باید نکاتی را در طراحی مد نظر داشته باشید که در ادامه برایتان به طور مختصر توضیحاتی را ارائه می کنیم.

 1.قابلیت تغییر سایز آیکون:

سایز آیکون ها در فروشگاه های اپلیکیشن یا Appstore  ها بزرگترند. ولی بر روی صفحه موبایل کوچکتر و حتی در نوتیفیکیشن  سنترها کوچکتر دیده می شوند، بنابراین باید مطمئن باشید هنگامی که آیکون شما تغییر سایز می دهد از وضوح و کیفیت آن کاسته نشود و قابل تشخیص باشد .

2.رنگ آیکون:

کاربران قبل از اینکه عنوان آیکون را بخوانند،رنگ ایکون نظرشان را جلب می کند.بنابراین دقت در انتخاب رنگ های  ایکون  دارای اهمیت ویژه ای است. استفاده از دو رنگ برای طراحی آیکون کفایت می کند در صورتی که می خواهید از چند رنگ برای طراحی استفاده کنید باید اطلاعات کافی در مورد رنگ ها داشته باشید .

به عنوان مثال رنگ قرمز نمایان گر رد کردن، رنگ زرد هم جلب توجه می کند.رنگ های ملایم تر می توانند برای آیکون هایی استفاده شوند که اهمیت کمتری دارند.

کمپانی گوگل برای طراحی آیکون اپلیکیشن چند رنگ پیشنهاد کرده است که در این قسمت می بینید:

https://material.google.com/style/color.html#color-color-palette

برای استفاده از این رنگ ها بایدبه دو نکته توجه کنید  1. آیکون از چند بخش تشکیل شده است 2. موضوع اپلیکیشن چه چیزی می باشد ، آیکون های که اپلیکیشن های را می توان به دو دسته تقسیم می شوند :

1.background :

در این نوع آیکون بک گراند رنگی می باشد ولی لایه روی بک گراند ممکن است یک آیکون سیستمی یا آیکون کوچک دیگری به رنگ سفید باشد. اپلیکیشن های ایرانی بیشتر از این نوع آیکون استفاده می کنند.

2.foreground:

در این نوع آیکون ها رنگ بک گراند روشن میباشد و لایه روی بک گراند رنگی میباشد.

3.عدم بکارگیری عکس در آیکون:

در طراحی طراحی آیکون اپلیکیشن موبایل از عکس استفاده نکنید می توانید به صورت جذاب از المان ها  به جای عکس در طراحی ایکون استفاده کنید.

4.عدم نوشتن متن در آیکون:

درطراحی ایکون هیچ گونه متنی ننویسید می توانید از یک سمبل یا لوگو برای ایکون اپلیکیشتان استفاده کنید .

5.انتقال مفهوم اپلیکیشن :

باید  طراحی اپلیکیشن به گونه ای باشد که مفهوم و حس کاری که آن اپلیکیشن انجام می دهد را به مخاطب منتقل کنید.

6.خلاقیت داشته باشید:

آیکون های که دارای خلاقیت ویژه ای هستند بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و به چشم مخاطب می آیند.

7.طراحی آیکون برای همه بک گراندها:

ممکن است آیکونی که شما طراحی کرده اید روی بک گراند تیره جلوه بسیار زیبایی داشته باشد ولی بر روی بک گراند روشن به این گونه نباشد پس سعی کنید ایکون اپلیکیشن تان را بر روی انواع بک گراندها تست کنید.

ودر نهایت توصیه ای که مایک کوهن،  از تیم تبلیغات InMobi، به توسعه دهندگان اپلیکیشن می کند ، بر روی شاخص زمان توجه خاصی داشته باشند.اطمینان حاصل کنید که آیکون اپلیکیشن ، نام و توضیحات ارائه شده، در اولین جستجو، برای کاربر جالب و تاثیرگذار باشد.

نمونه ای از آیکون های مشتریان که به خوبی طراحی نشده اند. کافی است بر روی اسم اپ کلیک کنید تا به مشخصات اپ مدنظر بروید.

اپلیکیشن آلکاپیدا و اپلیکیشن پوشاک ارزان

آیکون اپلیکیشن

نظرتون درمورد این مقاله چیه؟!
fa_IR
WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی اپچار اینجاست تا به سوالات شما پاسخ بده. هر سوالی دارید، بپرسید. در 24 ساعت آینده، در اسرع وقت به شما پاسخ میدیم.
? سلام. چه طوری می تونم کمکت کنم؟