کسب‌ و کار ها و مشتریان قدیمی

کسب و کار و مشتریان قدیمی

توجه به نیازهای مشتریان یک امر کلیدی است اما آیا برای آنها روشن کرده‌اید که می‌خواهید آنچه موردنیازشان است را به آنها بدهید؟

هنگامی که رجوع دوباره مشتریان‌تان کم می‌شود، کسب‌ و کار شما با کاهش درآمد مواجه خواهد شد.

یک مشتری وفادار با اندک تلاش از سمت شما بازخواهد گشت، گرچه جذب مشتریان جدید با صرف هزینه و زمان در بازاریابی و تبلیغات همراه خواهد بود. حتی زمانی که می‌توانید فرد جدیدی را متقاعد کنید که به شما شانسی برای فروش بدهد، اگر آن مشتری تنها یک بار از شما خرید کند و علاقه‌ای به بازگشت دوباره نداشته باشد، درآمد شما کاهش خواهد یافت.
مشتریان به‌دلیل محصولات استثنایی و خدمات درخشان به مشتری به یک فروشگاه رجوع می‌کنند. حتی بهترین محصول ممکن نیست بتواند بر تجربه بد مشتری فائق آید. گرچه، یک تجربه مثبت مشتری می‌تواند حتی یه محصول خوب را بهتر و بهتر کند.
ری گراباتو، مالک موسسه «مشاوران سرمایه‌گذاری ملی» می‌گوید: «برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق، باید تمام تمرکزتان را بر رضایت مشتری بگذارید؛ یک مشتری که مطمئن خواهید بود، خرید خود را تکرار خواهد کرد. باید خودتان و ارسال کالایتان را از نظر کیفیت چنان متمایز کنید که هیچ رقیب دیگری حتی نتواند چنین نتایجی با مشتریان خود به‌دست آورد».

چگونه مشتریان قدیمی را مجددا جلب کسب و کار خود بکنیم؟

تجربه مثبت مشتریان و بازدید دوباره آنها، یک هدف مهم برای دستیابی است. در اینجا چند روش برای تحقق این امر را آورده‌ایم.

جنبه شخصی بدهید

اگر کسب‌ و کار شما تنها یک مشتری داشته باشد، شخصی‌سازی آسان خواهد بود. هنگامی که کسب‌ و کار شما رشد می‌کند و شما برای افزایش مشتریان وفادار تلاش می‌کنید، تجربیات‌تان روز به روز افزایش خواهد یافت. از ابزارهایی استفاده کنید که به شما اجازه می‌دهد تا مشتریان‌تان را پیگیری کنید و تجربیاتی بسازید که با علایق و رفتارهای خرید آنها تقریبا منطبق باشد. این امر شما را از شرکت‌هایی که به این روش به دنبال مشتریان نیستند، متمایز خواهد کرد.

نو و به‌روز باشید

وقتی به‌شدت برای رشد کار می‌کنید، اینکه اندکی اجازه راکد شدن برای نگرش کسب‌وکارتان بدهید، می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد. گرچه، زمانی که یک کسب‌وکار سال به سال در مسیر یکسانی پیش می‌رود، این ریسک‌های کسب‌وکار منجر به عقب‌نشینی از رقبای پیشرو خواهد شد.
عوض اینکه اجازه دهید تازگی کالایتان از بین برود، هر ساله مفاهیم خود را مورد بازبینی قرار دهید و نکات جدیدی اضافه کنید تا بتوانید مشتریان خود را علاقه‌مند نگه دارید. اگر می‌خواهید به مشتریان‌تان خدمات ویژه‌ای بدهید، به سرمایه‌گذاری در آموزش کارمندان‌تان توجه ویژه‌ای داشته باشید؛ چرا که اعتبار شما را افزایش خواهد داد و شرکت شما را برای سال‌های پیش‌ رو تضمین خواهد کرد.

فعال باشید

حتی اگر کسب‌ و کار شما منحصرا به صورت آنلاین عمل می‌کند، می‌توانید از دستیابی به بازار جامعه محلی‌تان سود ببرید. راه‌هایی برای پیداکردن یک شریک به‌طور محلی بیابید، چه از طریق حمایت از اتفاقات ورزشی یا حمایت از یک خیریه.
اگر کسب‌وکار شما B2B است (تجاری – تجاری، مدلی تجاری است که در آن بر ارائه خدمات به سایر شرکت‌ها بیشتر از مشتری‌های انفرادی تاکید دارد که معمولا توسط شرکت‌هایی که از طریق اینترنت تجارت می‌کند به‌کار گرفته می‌شود) به یک سازمان که در صنعت خاصی تخصص دارد بپیوندید و تا جای ممکن فعال باشید. زمانی که مشتریان شما را بخشی از جامعه خودشان ببینند، احتمال وفاداری آنها، افزایش می‌یابد.

بازبینی سیاست‌های شما

پس از تعطیلات سال نو می‌توانید ببینید که چگونه برندها با سیاست‌های غیرمنعطف خود مشتریان‌شان را از دست می‌دهند. هزینه از دست دادن یک مشتری وفادار بالقوه بیش از آن است که تصورش را می‌کنید. اگر سیاست شما پتانسیل برآشفتن یا منحرف کردن مشتریان‌تان را داشته باشد، با دقت منافع و مضرات این سیاست‌ها را مورد بازبینی قرار دهید و آنها را به نام حفظ مشتری بازبینی کنید.

در دسترس باشید

بی‌توجهی به مشتریان، راهی است که به سرعت شما را به سوی شکست سوق خواهد داد. چه مشتریان تماس بگیرند، ایمیل بزنند یا بازخورد خود را در رسانه‌های اجتماعی انعکاس دهند، هر تلاشی را در ارتباط برقرار کردن جدی بگیرید، سعی کنید به سرعت پاسخگو باشید. اگر مشتریان شما احساس کنند که شما به آنها اهمیتی نمی‌دهید، به سوی کسب‌وکاری می‌روند که به نیازهای آنها توجه کند.

تخفیف بدهید

خرده‌فروشان عمده دریافته‌اند که با دادن تخفیف به مشتریان‌شان، تقریبا می‌توانند بازگشت دوباره آنها را تضمین کنند. تخفیف‌ها معمولا برای مدت طولانی‌تری تاریخ دارند و مشتریان را برای برگشتن یک یا دو هفته بعد و خرید با تخفیف به مغازه جلب خواهند کرد.
مشتریان شما انتظار خدمات با کیفیت و محصولات عالی برای خود دارند. اگر شما نتوانید آن نیازها را برآورده کنید، مشتریان شما یکی از رقبایتان را انتخاب خواهند کرد.
برای حفظ بهترین مشتریان‌تان، باید ماهانه در ابزارها و کارهایی سرمایه‌گذاری کنید که به مشتریان‌تان نشان دهد که تنها به آنها گوش نمی‌دهید، بلکه به‌طور مداوم در تلاش برای بهبود پیشنهادهای آنها هستید.

ساخت سایت و اپلیکیشن مناسب ، از مواردی است که می تواند  مشتریان شما را به شما بازگرداند. در دسترس بودن، حفظ ارتباط دائمی از طریق نوتیفیکیشن اپلیکیشن، بعنوان نمادی از به روز بودن و اعمال تخفیفات لحظه ای و فردی. اگر تمایل به داشتن سایت و اپ دارید، با ما ارتباط بگیرید.

نظرتون درمورد این مقاله چیه؟!
fa_IR
WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی اپچار اینجاست تا به سوالات شما پاسخ بده. هر سوالی دارید، بپرسید. در 24 ساعت آینده، در اسرع وقت به شما پاسخ میدیم.
? سلام. چه طوری می تونم کمکت کنم؟