ui و تآثیرآن بر طراحی اپلیکیشن

ui و تآثیر آن بر طراحی اپلیکیشن

رابط کاربری یا  ui چیست؟

UI مخفف عبارت User Interface   به معنای رابط کاربری  می باشد که در صنعت نرم افزار به هر چیزی که در صفحه نمایش داده می شود گفته می شود که شامل تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول ، ویدئوها و همچنین رنگ ، سایر و مکان آن ها می باشد.
گاهی افراد طراح رابط کاربری را با گرافیست اشتباه می گیرند، شاید علت این اشتباه این باشد که وقتی ما از کلمه طراح استفاده می کنیم افراد بیشتر یاد گرافیست یا طراح دیداری می افتند و در ذهن خود کسی را تصور می کنند که کارش طراحی لوگو و تصویر و رنگ می باشد

، طراح رابط کاربری زیر مجموعه طراحی گرافیک می باشد و می توان گفت  طراحی گرافیک یک هنر است در صورتی که طراح رابط کاربری یک علم می باشد .

طراح گرافیک را موقعی می گوئیم که یک طراح عالیست که بتواند با استفاده از رنگ و تصویر و… یک نرم افزار زیبایی را در نظر کاربر ایجاد کندو نیازی به آشنایی با مبانی  طراحی رابط کاربری ندارد.

اما طراح رابط کاربری موقعی می گوئیم که یک طراح عالیست که بتواند خود را به جای کاربر بگذارد و تصور کند که یک نرم افزار چگونه برای کاربر نمایش داده می شود چه خطاهایی دارد و حال این خطاها چگونه به کاربر نشان داده می شود؟ و یا جای بعضی از عناصر صفحه کجا باشد که کاربر دسترسی راحت تر و آسان تری داشته باشد.

در عین حال باید با طراحی گرافیکی وحتی سبک های نقاشی مثل  تخت، رئالیسم، سه بعدی وهمچنین باید مهارت های لازم برای کدنویسی به زبان های HTML، CSS و گاهی هم Javascript و آشنایی کافی نسبت به نرم افزارهای مختلف و کاربرد آنها  را داشته باشد.

البته قابل به ذکر است که طراح رابط کاربری رابطه ای مستقیم و تنگاتنگی با تجربه کاربری(UX) دارد به طوری که باید هردو آنها همزمان و همراه باهم پیش رود . به گونه ای که مخاطب هنگام استفاده از اپلیکیشن شما تجربه کاربری خوبی داشته باشد که این نشان دهنده طراحی رابط کاربری خوبی می باشد.

ui (رابط کاربری)

نکات طراحی رابط کاربری:

اما رعایت یکسری نکات در طراحی رابط کاربری باعث بهتر دیده شدن اپلیکیشن شما می شود این نکات عبارتند از:
1.هنگام طراحی باید به این موضوع دقت داشته باشید که اپلیکیشن شما قرار است در صفحاتی با سایزهای مختلف باز شود و باید بر روی همه این صفحات به خوبی نمایش داده شود که به آن طراحی واکنش گرا نیز می گویند.

طراحی واکنش گرا: ساختار لایه ها به صورت شناور طراحی می شود که باعث تنظیم خودکارعرض صفحه ،سایزفونت ، تغییر رزولوشن و … در ابعاد مختلف می شود.

2.اپلیکیشنی برای پلت فرم و سیستم عامل های مختلف طراحی کنید. هنگام طراحی رابط کاربری باید این نکته را مد نظر داشته باشید که کاربران شما از پلت فرم ها و سیستم عامل های مختلفی استفاده می کنند پس باید مطمئن باشید که از عناصر به درستی استفاده کرده اید.

3.در نظر داشته باشید که عقل مردم در چشمشان است !طراحی گرافیکی زیبایی برای اپلیکیشن خود در نظر بگیرید . مطمئناً  هنگامی که کاربر به یک اپلیکیشن خالی از هر طرح و رنگ گرافیکی برخورد می کند کمتر جذب آن اپلیکیشن می شود تا موقعی که طراحی گرافیکی خیلی خوبی داشته باشد

بنابراین سعی کنید از طراحی گرافیکی زیبا برای رابط کاربری اپلیکیشن استفاده کنید.

4.از طراحی های پیچیده استفاده نکنید .مشتریان اپلیکیشن شما  دوست دارند بدون صرف وقت اضافه ای  به راحتی با اپلیکیشن کار کنند و دچار سردرگمی و تشویش نشوند.

همچنین استفاده از رنگ می تواند راهنمایی مناسب برای مشتریان شما باشد و باعث جذاب شدن اپلیکیشن تان گردد.

5.از نظرات  و ایده های کاربران  در مورد اپلیکیشن خود استفاده کنید . گاهی کاربران می توانند ایده های بکر و نابی به شما انتقال دهند که  باعث بالا رفتن قابلیت های اپلیکیشن شود و همچنین کاربر خیلی راحت تر از اپلیکیشن شما استفاده کند.

نظرتون درمورد این مقاله چیه؟!
fa_IR
WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی اپچار اینجاست تا به سوالات شما پاسخ بده. هر سوالی دارید، بپرسید. در 24 ساعت آینده، در اسرع وقت به شما پاسخ میدیم.
? سلام. چه طوری می تونم کمکت کنم؟